Neljas – kaasaegne eesti kirjaniku teos

Erik Tohvri. “Äri ja armastus”. Varrak, 2016. 245 lk.

Töö tõttu olen sattunud päris mitut Tohvri romaani lugema, nii ka tema uusimat raamatut, seda siin. Minu lemmikautorite hulka ta ei kuulu, aga samas mõistan väga hästi, miks ta juba pikka aega üks Eesti loetumaid kirjanikke on. Võrdleksin Tohvrit ehk kunagi samuti ülimenuka Kaugveriga – mõlemad mehed kirjutasid elust meie ümber, keskealiste inimeste armastusest, oma koha otsimisest jne.

Erik Tohvri on leidlik, hea sulejooksu ning fantaasiaga. Aga käesolevas raamatus läks ta minu meelest just selle fantaasiaga liiale, sest mõned episoodid on justkui Türgi või Mehhiko seebikast võetud ega tundu sugugi tõepärastena. Liiga palju on kokkusattumusi ning nii mõnegi suhteliini puhul on lõpplahendus hõlpsasti ette aimatav. Ka dialoogid on kohati kunstlikud. Ma pole veel kordagi kuulnud, et eakad inimesed tervitaksid teineteist kunstlikult härratades-prouatades, nagu Tohvri seda kirjutanud on:

“Tere, proua Kummer! Rõõm teid jälle näha.”

“Tere, härra Raavik! Kas üks krüsanteem nagu alati?”

Muljet päästab pisut üks tegelastest, leskmees Evald, kelle sõnavara on toredalt humoorikas ja muhe. Tema pärast võiks raamatut lugeda küll.

19038

Advertisements
By raamatusahtel

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s